برنامه‌ی سفر به گیلان

3 اسفند، 1398
25 اسفند، 1398
3 روزه
زمستان
جنگل‌گردی
وحید محمدی
شاید تنها راه نجات از تنش‌های این روزها، مرخصی گرفتن از زندگی شلوغ و درهم‌پیچیده‌ی ماشینی باشد. خلوتی آرام در ییلاقات گیلان که می‌تواند حسابی سر حالتان بیاورد. در این برنامه سفر با راهنمایی وحید محمدی به ییلاقات گیلان می‌رویم، از ماسال و شاندرمن عبور می‌کنیم و برای اقامت به یک کلبه‌ی جنگلی می‌رویم. پس اگر طبیعت شمال را در فصل زمستان هم دوست دارید، برنامه‌ی سفر به گیلان را از دست ندهید.
روز 1
ییلاقات شاندرمن
داستان این سفر از ماسال شروع می‌شود، پس برای آغاز این سفر باید خود را به ماسال برسانید. برای رفتن به ماسال دو انتخاب پیش رو دارید: یا با ماشین شخصی یا اتوبوس. اگر قصد سفر با اتوبوس دارید، کافی است بلیط‌های موجود را در سامانه‌های فروش بلیط آنلاین جستجو کنید. اتوبوس‌هایی که به سمت ماسال می‌روند، معمولا ساعت 7:45 صبح حرکت می‌کنند. ماسال حدودا 372 کیلومتر با تهران فاصله دارد، پس اگر صبح زود راه بیفتید، حوالی ظهر به ماسال می‌رسید. بعد از رسیدن به ماسال، برای صرف ناهار به هتل راتینس ماسال بروید. این هتل زیبا با معماری ویژه‌اش می‌تواند خستگی راه را از تنتان به در کند. تنوع غذایی این رستوران مناسب طبع هر سلیقه‌ای است، پس خیالتان راحت باشد که انواع غذاهای ایرانی و فست‌فود را در این هتل می‌توانید سفارش دهید. بعد از صرف ناهار به سوی منطقه شاندرمن بروید. شاندرمن حدودا  10 کیلومتر با ماسال فاصله دارد، بعد از اینکه به شاندرمن رسیدید با یک نیسان یا پاترول هماهنگ کنید تا شما را به ییلاقات شاندرمن یعنی منطقه النزه ببرد. البته اگر با ماشین شخصی به این سفر رفته‌اید، بعد از میدان شهدای شهرستان شاندرمن به سمت چپ بپیچید تا وارد جاده‌ی شاندرمن-النزه شوید. پس از ورود به این جاده باید از روستاهای متعددی از جمله سنفیه، چای خاله، سبل خوار، اولم و بیتم عبور کنید تا به روستای النزه برسید. النزه یک دشت وسیع با کوه‌هایی پر از درختان جنگلی است که وجود چند کلبه‌ی چوبی در این دشت شما را به یاد کارتن هایدی می‌اندازد. خبر خوب آن که شما هم قرار است در چنین کلبه‌ای اقامت داشته باشید، یک کلبه‌ی بکر در دل منطقه‌ی ییلاقی النزه. وقتی به النزه رسیدید، به اقامتگاه ییلاقی النزه بروید. می‌توانید از قبل با اقامتگاه تماس بگیرید و اتاق‌های خود را رزرو کنید. اتاق‌هایی که از قبل رزرو کرده‌اید را تحویل بگیرید و وسایل خود را در اتاق بگذارید. بعد از کمی استراحت و صرف چایی در کنار طبیعت بی‌نظیر این اقامتگاه می‌توانید تا روستا پیاده‌روی کنید. شام خوشمزه‌ی اقامتگاه ییلاقی النزه می‌تواند پایان خوش اولین روز سفرتان باشد. جوجه کباب، ماهی کبابی و کباب از جمله غذاهایی هستند که می‌توانید سفارش دهید.
اقامتگاه‌های این منطقه
  • اقامتگاه بوم‌گردی النزه
  • هتل راتینس
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • رستوران هتل راتینس

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 2
بازدید از آبشار واشیار
برنامه‌ی روز دوم سفر کاملا با طبیعت گره خورده، پس کفش و لباس مناسب با خود همراه داشته باشید تا در این برنامه‌ها به مشکلی برنخورید. به عنوان اولین مقصد، به آبشار واشیار می‌رویم، آبشاری که در دو کیلومتری ییلاق النزه قرار گرفته و ارتفاعی 15 متری دارد. برای رسیدن به آبشار واشیار باید از میان رودخانه رد شوید، پس حتما کفش مناسب همراه داشته باشید. بازدید از این آبشار حدودا یک ساعت زمان می‌برد.بعد از دیدن این آبشار زیبا با یک نیسان هماهنگ کنید تا شما را به ییلاق وزمی ببرد. ییلاق وزمی جاده‌ی راحتی ندارد و اکثرا خاکی و سنگی است، بنابراین برای رفتن به آن روی ماشین شخصی خود حساب نکنید. ییلاق را بالا بروید، از آن بالا منظره‌ای در انتظارتان خواهد بود که تا مدت‌ها فراموشش نخواهید کرد. بعد از کمی استراحت و تماشای منظره‌ی زیبای روبه‌روی‌تان کمی ییلاق را بالا بروید تا به جنگل‌های راش برسید. قدم زدن در این جنگل زیبا قطعا تجربه‌ای لذت‌بخش خواهد بود.

“برای این سفر حتما لباس‌های گرم همراه داشته باشید.”


ناهار را می‌توانید در ییلاق وزمی و در خانه‌های محلی بخورید، یا با خود وسایل اولیه‌ی ناهار را به همراه ببرید و خودتان دست به کار تهیه‌ی ناهار شوید؛ یک ناهار دلچسب در دل طبیعت. بعد از گرفتن عکس‌های دلخواهتان و صرف ناهار زمان برگشتن به اقامتگاه را به نحوی تنظیم کنید که قبل از تاریک شدن هوا به اقامتگاه برسید.
اقامتگاه‌های این منطقه
  • کلبه جنگلی النزه

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 3
بازدید از ییلاق سالارو و سیفی
صبح روز آخر سفر از راه رسیده و مطمئنم طبیعت‌گردی‌های دو روز قبل توانسته حال‌وهوای شما را عوض کند. اگر می‌خواهید روز آخر سفر هم برای شما خاطره‌انگیز باشد، صبح زود از خواب بیدار شوید. قرار است سر زدن به دو ییلاق زیبا حسن ختام این برنامه‌ی 3 روزه باشد.ییلاق سالارو و سیفی، دو ییلاقی هستند که در ادامه‌ی مسیر می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید، دو ییلاق با دشت‌های وسیع و مختصاتی شبیه مختصات کارتن‌های زمان کودکی‌مان. دشت‌های وسیع در دامنه‌ی کوه که کلبه‌های کوچک چوبی آن را شبیه یک کارت پستال می‌کند. احتمالا در این فصل، این دشت‌های زیبا با دانه‌های برف عجین شده و تصور کنید پیاده‌روی در چنین بهشتی چه لذتی دارد. در میان این دشت‌ها پیاده‌روی کنید و هوای پر اکسیژن را به ریه‌های‌تان هدیه دهید، هوایی که با بازگشت به تهران دلتان برایش تنگ می‌شود. برای ناهار به شاندرمن بیایید و پس از صرف ناهار به سمت تهران برگردید.امیدواریم با این برنامه، سفری متفاوت به ییلاقات گیلان را تجربه کنید. اگر شما هم از سفر به این ییلاقات تجربه‌ای دارید، خوشحال می‌شویم آن را با اسماتیز در میان بگذارید.
نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «وحید محمدی» پیشنهاد داده است. درباره وحید محمدی بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
نهال ظاهری

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.