برنامه‌ی سفر به جنگل ابر و شیرین آباد

پیمایش روستای ابر به شیرین آباد

11 فروردین، 1399
20 خرداد، 1399
4 روزه
بهار
جنگل‌گردی
اردلان فروتن
دوست دارید در آغوش ابرها گم شوید، آن هم در دل جنگلی سرسبز؟ پس پیش به سوی جنگل ابر. آب‌وهوای خنک و مطبوع این جنگل در فصل بهار آن را به بهترین انتخاب برای تعطیلات خرداد تبدیل می‌کند. همراه اسمارتیز باشید تا یک برنامه‌ی پیمایشی جذاب در دل جنگل‌های هیرکانی داشته باشیم.
روز 1
حرکت از تهران و رسیدن به روستای ابر
از تهران به سمت شاهرود حرکت کنید. شاهرود حدودا 450 کیلومتر از تهران فاصله دارد، یعنی چیزی حدود 5 ساعت طول می‌کشد تا به شاهرود برسید. می‌توانید صبحانه را بین راه و در شهر گرمسار میل کنید و مسیر را ادامه دهید. برای صرف ناهار می‌توانید به رستوران‌های شاهرود مراجعه کنید یا اینکه غذای آماده‌ای با خود همراه داشته باشید و در مسیر نوش جان کنید.
برای رسیدن به روستای ابر باید از شاهرود و بسطام بگذرید، بنابراین اگر علاقه‌مند به تاریخ و عرفان هستید از مقبره‌ی بایزید بسطامی در بسطام دیدن کنید. موافق بازدید از آرامگاه یک عارف بزرگ دیگر هستید؟ پس به روستای قلعه نو در نزدیکی بسطام بروید و از مقبره‌ی شیخ ابوالحسن خرقانی دیدن کنید.

“وسایل مورد نیاز خود را از سوپرمارکت‌های شاهرود خریداری کنید.”


حالا می‌توانید به سمت روستای ابر حرکت کنید. حسابی مراقب تابلوهای راهنمای جاده باشید تا مسیر را گم نکنید. بهتر است آذوقه‌های مورد نیاز خود را از سوپرمارکت‌های شاهرود خریداری کنید تا به مشکل برنخورید. شب را در یک خانه‌ی محلی یا اقامتگاه بوم‌گردی سپری کنید و آماده‌ی برنامه‌ی هیجان‌انگیز روز دوم سفر باشید.
اقامتگاه‌های این منطقه
  • اقامتگاه بوم‌گردی سپیدار
  • اقامتگاه بوم‌گردی دالان بهشت
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • رستوران کبابچی شاهرود
  • رستوران دارچین


نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 2
پیمایش جنگل ابر
پس از صرف صبحانه در خانه محلی به سمت جنگل ابر حرکت کنید. بهتر است برای پیمایش این مسیر از راهنمایان محلی روستا کمک بگیرید. جنگل یک کیوسک نگهبانی در ورودی دارد که بعد از تهیه‌ی بلیط، نقشه‌ی کوچکی از جنگل به همراه پلاستیک زباله به شما می‌دهند. ساعات طولانی را در فضای بهشت‌گون این جنگل باید پیمایش کنید، پس هم لباس و کفش مناسب همراه داشته باشید، هم آذوقه‌ی کافی.

“برای پیمایش جنگل ابر، کفش و لباس مناسب و آذوقه‌ی کافی را فراموش نکنید.”


جنگل ابر بسیار گسترده و پوشش گیاهی متنوعی دارد و پیمایش آن از زیباترین تجربه‌های طبیعت‌گردی‌تان خواهد شد. در این پیمایش نیمه-سنگین می‌توانید از محیط‌بان جنگل کمک بگیرید و تا منطقه‌ی قرق بروید. وسایل کمپ و شب مانی همراه داشته باشید تا شب را در همین منطقه کمپ کنید.
نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 3
پیمایش جنگل ابر تا روستای شیرین آباد
روز سوم و پس از صرف صبحانه در میانه‌ی جنگل‌های هیرکانی به سمت ارتفاعات شاهرود بروید. جنگل ابر جاده‌ای در میانه‌ی خود دارد که شاهرود را به روستایی در استان گلستان وصل می‌کند. برای پیمایش این مسیر حتما باید از راهنمای محلی کمک بگیرید تا گم نشوید. پیمایش این مسیر بسته به سرعت حرکت شما بین 2 تا 3 ساعت طول خواهد کشید. برای ناهار بهتر است غذای کنسروی و یا غذاهای نیمه آماده همراه داشته باشید تا به مشکل برنخورید. حدودا عصر هنگام به روستای شیرین آباد از توابع شهرستان علی آباد کتول می‌رسید. شب را در خانه‌ای محلی بمانید و خستگی این پیمایش طولانی را حسابی از تن به در کنید.
نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 4
بازگشت به تهران
بعد از صرف صبحانه به سمت تهران حرکت کنید. در بین راه می‌توانید از دیدنی‌های مسیر بنا به علائقتان دیدن کنید. برای مثال اگر باز هم طبیعت‌گردی برایتان اولویت دارد از آبشار کبودوال در علی آباد کتول دیدن کنید. پس از آن به بندر ترکمن بروید و علاوه بر بازدید از بازارچه محلی بندر در صورت وجود قایق به جزیره آشوراده بروید.
اگر قبلا از بندر ترکمن بازدید کرده‌اید، می‌توانید بازدید از غار هوتو و کمربند و باغ عباس آباد بهشهر را در برنامه‌ی برگشت خود بگذارید. پس از آن هم به خانه تاریخی کلبادی ساری بروید و نهار را در رستوران اکبرجوجه ساری میل کنید. در ادامه می‌توانید برای صرف آش دوغ معروف گردنه گدوک توقف و کمی استراحت نمایید. برنامه‌ی 4 روزه‌ی ما با رسیدن به تهران در شب به پایان خواهد رسید. امیدواریم خاطرات خوبی را با این برنامه سفر برای خود رقم بزنید و در صورت تمایل آن را با اسمارتیز در میان بگذارید.
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • رستوران اکبرجوجه ساری
  • رستوران حاج حسن سارینگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «اردلان فروتن» پیشنهاد داده است. درباره اردلان فروتن بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
موقعیت(ها)
نهال ظاهری

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 5 1 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.