با ماشین کاروان (کمپرها) بیشتر آشنا شویم

30 مهر، 1398
30 مهر، 1398
مدت مطالعه :
در فیلم‌ها و عکس‌ها، فولکس‌واگن‌هایی که داخل‌شان یخچال و تخت‌خواب دارند دل ما را برده‌اند. ماشین‌های خسته‌ای که در سفر از همه ما بیشتر پخته شده‌اند و گاهی حس بیشتری نسبت به خانه می‌دهند. ماشین کاروان که با عشق طراحی و ساخته می‌شوند تا در دل جنگل و کویر مراقب‌مان باشند. در ادامه با اسمارتیز همراه باشید تا با انواع کمپر و ماشین کاروان سفری بیشتر آشنا شویم.

انواع ماشین‌های کمپر

بخواهیم روراست باشیم برخی از گردشگران فضای چادر و خوابیدن در کیسه‌خواب را دوست ندارند یا فضای امن‌تر از چادر برای استراحت و خوابیدن می‌خواهند. به همین دلیل ماشین خود را تبدیل به سرپناه می‌کنند و با وسایل مختلف آن را تجهیز می‌کنند تا تمام امکانات را در یک خودرو داشته باشند و هرکجا که خواستند اقامت کنند و نگران پیدا کردن جای کمپ زدن نباشند. در ادامه انواع کمپرها رو معرفی می‌کنیم.
موتور هوم
شاید همین الان با شنیدن موتور هوم و اسم RV یاد والتروایت و جسی پینکمن و ماشین کاروان ساخت متاآمفتامین‌شان بیفتید. اما از دنیای فیلم و خلافکاری بیاییم بیرون، همان‌گونه که از اسم این کمپرها پیداست توانایی خانه‌ی دوم شدن برای شما را دارند. معمولا موتور هوم، ون یا اتوبوسی‌ست که داخلش را با وسایل مختلف تغییر می‌دهند و در شاسی آن‌ها نیز دست‌کاری می‌کنند. موتورهوم‌ها گران هستند و گاهی جزو اسباب‌بازی‌ها و وسایل تجملاتی میلیاردرها به حساب می‌آیند. این نوع ماشین کاروان، یخچال، گاز، سرویس بهداشتی مخزن‌دار، صندلی تخت‌خواب شو، تلویزیون، پلی‌استیشن، سایبان و... دارند.
کمپر لوکس با جای خودرو
کمپر موتور هوم بسیار لوکس
در مدل‌های بسیار لوکس ماشین کاروان، حتی جای خودرو هم طراحی شده است، به صورتی که شما می‌توانید خودرو معمولی خود را هم با خود به سفر ببرید و هرکجا که از کمپر موتور هوم خسته شدید، پارکش کنید و با ماشین معمولی خود مسیر را ادامه دهید و گردشی داشته باشید. حال اگر شما هم عاشق موتورهوم و ماشین کاروان هستید و می‌خواهید یک عدد از آن‌ها را بخرید باید بگوییم که یک کمپر دوکاتو شرکت فیات ساخت سال 1390 با وسایل کامل شاید حدود 1 میلیارد و 500 میلیون قیمت داشته باشد، البته نگران نباشید چون موتورهوم‌های ارزان‌تری هم وجود دارد که می‌شود خرید. سوخت این نوع از موتورهوم‌ها گازوییل یا بنزین است. مدل‌های جدید نیز به صورت هیبریدی و با برق هم شارژ می‌شوند.
تراک کمپر وانتی یا کامیونتی
این نوع از کمپرها بر روی یک خودرو دوکابین سوار می‌شود و معمولا از جنس چوب، فلز و فایبرگلاس هستند. کسانی که وانت یا کامیونت دارند و دوست دارند هر لحظه به دل جاده بزنند از این نوع کمپر استفاده می‌کنند. مدل‌های مختلفی از تراک کمپر وجود دارد و معمولا این اتاقک‌ها از خودرو جدا می‌شوند و مناسب کسانی‌ست که می‌خواهند هزینه کمتری برای تبدیل کردن خودروشان به خانه رویایی‌شان هزینه کنند. در این اتاقک‌ها آشپرخانه، سرویس بهداشتی، اتاق نشیمن و خواب وجود دارد که برای یک سفر تفریحی چند روزه با خانواده عالی‌ست.
تراک کمپر وانتی
تراک کمپر وانتی معمولا از خودرو جدا می‌شوند
آن‌هایی که از این نوع کمپر می‌خرند، افرادی هستند که در دل کوه و جنگل و جاهای صعب‌العبور دیده می‌شوند و لذت ماندن در طبیعت را با هیچ‌چیز عوض نمی‌کنند. اگر صاحب یک وانت یا کامیونت هستید، بستگی به امکانات و طراحی اتاقک، قیمت تراک کمپرها با هم فرق می‌کنند. برای خرید یک تراک کمپر وانتی معمولی حداقل باید 70 میلیون هزینه کنید. در همایش خودروهای مسافرتی ایران در پیست آزادی حتی یک کمپر چوبی دیده شد که بخاری هیزمی نیز داشت. در طراحی این کمپرها همه‌چیز بستگی به ذوق و هنر خودتان و شرکت‌های ارائه‌دهنده دارد.
کمپر وَن
شاید محبوب‌ترین نوع کمپر، کمپرون‌ها باشند. همان فولکس‌واگن‌های قدیمی و خوشگل و رنگارنگ که هر عکس سفری را جذاب‌تر می‌کنند. همان‌ها که بالای‌شان تخته‌های موج‌سواری و دوچرخه هستند یا می‌توانید روی سقف‌شان صندلی بگذارید و غروب خورشید را مشاهده کنید. شاید همه آن ماشین طوسی رنگ سریال روزگار جوانی که کیهان ملکی و امین حیایی و بازیگران دیگر درونش را فرش کرده بودند و گاهی دورهمی داشتند را یادمان باشد.
کمپر فولکس واگن
فولکس‌واگن‌های کلاسیک از محبوب‌ترین کمپرها هستند
این نوع از ماشین کاروان، در واقع یک ون کوچک است که درونش را دست‌کاری می‌کنند و وسایل و لوازم سفری به آن اضافه می‌کنند. خود این کمپرون‌ها براساس سایز و نوع به چند دسته طبقه‌بندی می‌شوند که در اروپا و انگلیس کاربرد دارد. این طبقه‌بندی‌ها عبارت‌اند از A-Class (Ac)، Overcab (OC)، Low profile (LP)، High top (HT)، Rising roof (RR)، Dismountable (DM) و B-class (BC). برای خرید یک کمپرون نسبتا سرحال دست‌دوم باید حدود 80 میلیون به بالا هزینه کنید. برخی پاترول‌ها نیز می‌توانند گزینه خوبی برای خرید باشند.
کمپرهای تریلری (کاروان کشنده)
این نوع از ماشین کاروان‌ها دیگر موتور ندارند و معمولا به یک خودرو متصل می‌شوند. کمپرهای تریلری دو نوع دارند، معمولی و  Fifth-wheel trailer. نوع معمولی مستقیم به خود ماشین متصل می‌شوند اما نوع Fifth-wheel trailer توسط یک کشنده به ماشین متصل می‌شوند و بخشی از وزن‌شان روی کشنده می‌افتد. اولین مشکل این نوع از کمپرها این است که شما باید خودتان یک ماشین قوی و شاسی‌بلند خوب داشته باشید تا بتوانید کمپرهای تریلری سنگین را بکشید.
کمپر کاروان کشنده
در کاروان کشنده بخشی از وزن کمپر بر روی کشنده میافتد.
البته در امریکا این نوع ماشین کاروان بسیار طرفدار دارد و حتی امینم رپر و خواننده آمریکایی دوران نوجوانی خود را در این تریلرها داخل شهر دیترویت به همراه مادر و خواهرش گذرانده است. برای خرید این کاروان کشنده، بستگی به امکانات و اندازه از 70 میلیون به بالا باید هزینه کنید. این نوع از کمپرها از نظر چرخدار کردن‌شان به تک محور و دومحور تقسیم می‌شوند. برخی از کمپرتریلرها برای مصارف خاصی طراحی می‌شوند. مثلا برای فروش بستنی، دکه‌های اغذیه فروشی و... اگر به خیابان‌ 30 تیر رفته باشید می‌توانید انواع مختلفی از این کمپرها را ببینید.
برچسب(ها)

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید 42 دیدگاه ۵ / 4 377 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
کیمیا
3 تیر، 1399

در ایران سقف ون رو بلند کردن قانونی ست؟
بلند کردن مشین چطور قانونی ست؟
کلا ما می تونیم چه ماشین هایی رو تبدیل به کمپر موتور هوم کنیم؟

پاسخ اسمارتیز :سلام، هر گونه تغییر در ماشین که باعث پرت شدن حواس دیگر رانندگان شود غیر قانونی‌ست. اگر مدلی باشه که سقف دوباره به حالت اول برمی‌گرده به احتمال مشکلی نداره
علیرضا
5 خرداد، 1399

در مورد ون فیات دو کاتو با قیمت یک میلییارد به بالا خیلی غلو کردید

Atena
5 خرداد، 1399

سلام، ممنون از اطلاعات مفیدتون، میشه یکمی از قانون محدود کردن طراحی داخلی و خارجی کاروان ها در ایران توضیح بدید؟یعنی چی که محدویت طراحی وجود داره؟

پاسخ اسمارتیز :سلام، طبق قوانین دست بردن دز طراحی داخلی و خارجی خودرو که خلاف قوانین راهنمایی و رانندگی باشه، ممنوع است. از آن‌جا که نوع کاربری در کارت ماشین معلوم میشه ظاهر داخل و خارج خودرو نیز باید مطابق نوع کاربری خودرو باشه، به همین دلیل برخی تغییرات که نوع کاربری خودرو رو تغییر میده ممنوع هستند.
مهمان
16 اردیبهشت، 1399

خوبه اما در مورد مینی کوپر ها ک تو ایران هم موجوده ی پاراگراف مینوشتین ک توسط سواری معمولی کشیده میشد بد نبود بازم ممنون بخاطر زحماتی که کشیدین

مهمان
15 اردیبهشت، 1399

سلام.ممنون از شما.
راهنمایی میخواستم. چطور میشه یک ماشین کمپر خرید و به ایران وارد کرد.

پاسخ اسمارتیز :در این باره اطلاعاتی نداریم
محمود روانشادنیا
15 اردیبهشت، 1399

لطفا آدرس سایتهای فروش کمپر در ایران و نحوه وارد کردن کمپر به ایران را اگر ممکن است بنویسید

پاسخ اسمارتیز :سلام، ممنون از پیشنهادتون
محمد
29 فروردین، 1399

کلی گویی شده بود..اطلاعات خاصی نداشت مطالب...

مهمان
24 فروردین، 1399

بسیار عالی وخوب بود ولی من دوست داشتم مدلهای بیشتری معرفی میکردید بازم ممنونم .

مهمان
21 فروردین، 1399

عالی بود انگار داشتید به سوالات من پاسخ می دادید

جلال
19 فروردین، 1399

خیلی ممنون از توضیحات

مهمان
17 فروردین، 1399

عالی

مهمان
12 فروردین، 1399

داداش چند قیمت از ماشین‌ های کاروان در ایران رو بزارید با عکس بفهمیم چی به چی هست؟

پاسخ اسمارتیز :سلام جتما مطالب بیشتری خواهیم گذاشت
علی
11 فروردین، 1399

اینکه میگن تردد اینجور خودرو های خانه‌ای تو ایران مجاز نیست درستع؟!

پاسخ اسمارتیز :خیر اما قانونی وجود داری که تغییرات در داخل و بیرون اتومبیل رو محدود میکنه
امیر حسین
6 فروردین، 1399

ممنوووووون

علی
6 فروردین، 1399

آگه موردارزونتر با امکانات کمتر بسازن خیلی خوبه

مسعود
5 فروردین، 1399

خیلی مطالب جالب و مفید است و من جدیدا در حال تجهیز کردن ون کمپر هستم و از اطلاعات شما استفاده میکنم خوشحال میشم اطلاعاتی در این مورد ارسال نمایید .

حسین
5 فروردین، 1399

سلام
مطالب جالبی نوشتید من تجربه سفربایک کمپر ساخت شرکت GMC را داشتم بسیارلذت بخش وخاطره انگیز بود.ممنون

مجتبی
4 فروردین، 1399

سلام خسته نباشید بابت خرید کاروان راهنمایی میخواستم درصورت امکان اگر موردی هست معرفی نمایید

آسا
4 فروردین، 1399

من قطعا یدونه کمپر ون میگیرم🥰

مهمان
29 اسفند، 1398

عالی بود

مهمان
26 اسفند، 1398

عالی بود

پاسخ اسمارتیز :ممنون از شما که مطلب رو خوندین
سینا
20 اسفند، 1398

خوب بود . اگر امکانات هر کدام هم و قیمت دلاری هم میفرمودید.چون دلار دلاره و تفاوتی نمیکنه دچار تغییر نمیشه .سپاس.موفق باشید

مهمان
23 بهمن، 1398

عالی بود پسرم

پاسخ اسمارتیز :ممنون از شما
حمید خراسانی
13 بهمن، 1398

ممنون از اطلاعات و راهنمایی شما خیلی عالیست.

پاسخ اسمارتیز :ممنون از شما که خوندین
رضا
27 دی، 1398

از نظر من اگه توی مردم جا بیفته که و یا بتوانند این ماشین لوکس بسازند دیگر ما نیاز نداریم که از خارجیا این خودرو وارد کنیم

پاسخ اسمارتیز :شرکت‌های ایرانی خوبی الان وجود داره که این خدمات رو ارائه میدن
م ح
22 دی، 1398

من یک ماشین که خانه سیار باشه
چنده

پاسخ اسمارتیز :خود ماشین شاید 70 میلیون به بالا یاشه و برای طراحی داخل هم باید حدود بالای 60 میلیون بپردازید
م ح
22 دی، 1398

من یک ماشین که خانه سیار باشه می خوام

علیرضا
20 دی، 1398

سلام اقای امیر حسین من از سایتی ک دارید و کاری که میکنید خیلی خوشم میاد و من هم مثل شما از دیدن فیلم لذت میبرم اگر به دستیار یا شاگرد نیاز داشته باشید من هستم!

پاسخ اسمارتیز :قربان شما، خودتون استاد هستید
مهمان
17 دی، 1398

باسلام‌لطفا‌قیمت‌وشرکتهای‌مربوطه‌را‌هم‌بگویید

پاسخ اسمارتیز :سلام سعی می‌کنیم یه مطلب خوب دیگه دربارش بنویسیم =)
مهدی دادفر
14 دی، 1398

با سلام اولین نمایشگاه کاروان در ایران در چه تاریخ وکجا برگزار میشه ومن چطور میتونم اطلاعات کامل از این خودرو ها رو برای خرید اعم از عکس .قیمت .ونمای داخل بدست بیارم ممنون

پاسخ اسمارتیز :
باید نمایشگاه‌ها را پیگیری کنید برای مثال سال 97 در برج میلاد از 23 تا 27 مهر برگزار شده و تاریخ دقیق نیست.
از شرکت‌های خودروسازی مختلف می‌تونید ببینید مانند آذر کمپر و...
مهمان
5 دی، 1398

عالی.من تقریبا زیاد سفر کردم و موارد فوق رو به عین تجربه کردم.
ممنونم.

پاسخ اسمارتیز :خواهش میکنم. دوست داشتید از تجاربتون هم بگید =)
مهمان
3 دی، 1398

قیمت کویر کمپر بفرمائید

پاسخ اسمارتیز :قیمت کمپرها با هم بسیار متفاوت هستند و بستگی به امکانات تجهیزات قیمت متفاوتی دارند
جواد
3 دی، 1398

سلام و تشکر از اطلاعات خوبتون مینی بوسی که امکانات توریستی داشته باشه سراغ دارید؟ حدودا چند قیمته؟

پاسخ اسمارتیز :می‌تونید با آژانس‌های کرایه مینی‌بوس تماس بگیرید
علی کنعانی کاشانی
24 آذر، 1398

سلام
پسر من الان 13سالشه به نویسندگی خیلی علاقه داره
ما تهران زندگی می کنیم
پیشنهاد می کنید کجا ثبت نامش کنم که بتونه خوب مهارتهای نویسندگی و داستان نویسی رو یاد بگیره ؟

پاسخ اسمارتیز :
سلام خوبید؟ می‌تونید توی یه سری از موسسات آموزش نویسندگی مثل خوانش ثبت نام کنین.

مهمان
23 آذر، 1398

عالی مقاله خوب و مفیدی بود

پاسخ اسمارتیز :بسیار ممنون که مطلب رو خواندید =)
امیرسعید
19 آذر، 1398

سلام
ممنون از توضیحاتتون
و چه بهتر میشه که با معرفی شرکتهای داخلی که خدمات هد نوع را ارائه میدهند هم جذب تبلیغ میکردید هم به خواننده راهنمایی میفرمودید
باز هم تشکر

پاسخ اسمارتیز :سلام. ممنون که این مطلب رو خواندید. پیشنهادتون رو در نظر می‌گیریم. شرکت آذرکمپر از شرکت‌های ایرانی هستش که کمپرهای خوبی تولید می‌کنه و حتی امکان طراحی سفارشی رو داره
محمد
18 آذر، 1398

سلام، لطفا در مورد کاروانهای سبک و کوچکتر بنویسید. ممنون

پاسخ اسمارتیز :سلام. ممنون که این مطلب رو خواندید. از پیشنهادتون بسیار ممنونیم و در نظر خواهیم گرفت
سید
14 آذر، 1398

خوب بود

پاسخ اسمارتیز :ممنون از شما
هادی
13 آذر، 1398

بسیار خوب و آموزنده بود

پاسخ اسمارتیز :ممنون از وقتی که گذاشتید =)
مهمان
7 آذر، 1398

عالی و مفید

پاسخ اسمارتیز :ممنون از شما که وقت گذاشتید و خواندید =)
محمد
7 آذر، 1398

عالی و مفید

محسن
6 آذر، 1398

اگر در مورد کاروانهای کوچکتر نوشته بودید عالی میشد باتشکر

پاسخ اسمارتیز :ممنون از پیشنهادتون. حتما =)