چطور در باران شدید، آتش روشن کنیم؟

شاید زندگی‌تان به این وابسته باشد

19 تیر، 1399
19 تیر، 1399
مدت مطالعه :
انگار همه‌ی ما در اعماق ذهن‌مان به این ایده فکر کرده‌ایم که اگر تنها در یک جزیره‌ی متروک یا جنگل گم‌ شویم، چطور باید زنده بمانیم؛ حداقل تمام کسانی که من می‌شناسم و با آن‌ها صحبت کرده‌ام تا به‌ حال این‌طور بودند؛ «خورشید در حال تابیدن، پرنده‌ها آواز می‌خوانند و ما در کنار صدای خروشان رودخانه چادر زده‌ایم و آب سرد کوهستان‌ها از کنار ما عبور می‌کند؛ گوزنی از کنار درختان رد می‌شود و آنقدر نزدیک است که می‌توانید با تیر و کمان‌مان آن را نشانه برویم و مطمئن شویم برای مدت‌ها غذا داریم.»

آتش روشن کردن در باران کار بسیار سختی است.
 روشن کردن آتش در باران؛ چه سختی‌ها که برای روشن کردن این آتش نباید بکشید!

اما واقعیت خیلی با این تصویرها فرق می‌کند. اگر یک چیز باشد که مطمئنم در شرایط زندگی سخت حتما وجود دارد آب و هوای بد است! هوا حتما سرد می‌شود، باران می‌بارد و شما و وسایل‌تان را خیس می‌کند. اگر هم باران نباشد برف است! تازه اگر باد را کنار بگذاریم. تنها چیزی که در این شرایط برای زنده ماندن نیاز داریم روشن کردن آتش است. اما تا حالا شده که در هوای سرد، مرطوب و طوفانی تلاش کنید تا آتش روشن کنید؟ آیا اینکه صبور باشید و تلاش کنید کافی است؟ آتش روشن کردن در چنین شرایطی واقعا سخت است پس بهتر است از قبل برای آن آماده باشید.
روشن کردن آتش در باران؛ اصلا خیال نکنید که در چنین شرایطی کار آسانی در پیش دارید.
آماده باشید...
شاید مهم‌ترین نکته همین باشد؛ اگر قرار است به دل طبیعت بزنید باید همیشه به تمام جوانب فکر کنید. مهم نیست که چقدر بخت و اقبال به ضرر شما بوده. شما همیشه باید برای بدترین اتفاقات هم آماده‌تر باشید. این یعنی بلد بودن تکنیک‌هایی که به شما کمک کند در یک آب‌ و هوای طرد و بارانی آتش روشن کنید؛ تکنیک‌های به درد بخور که جان شما را نجات دهند.
احتمالا اگر در چنین شرایطی گیر بیفتید آنقدر وقت و انرژی ندارید که از روش‌های سنتی مثل ساییدن کاه‌های خشک و سنگ چخماق استفاده کنید؛‌ اگر هم داشته باشید وسط جنگل بارانی کاه خشک گیرتان نمی‌آید! فکر آتش زدن عطر و اسپری را هم نکنید چون احتمال دارد به سادگی منفجر شوند و کار را بدتر کنند.
به نظر من بهترین وسیله‌ی برای آتش درست کردن فندک ضد باد است. فندک‌های مخصوصی که قیافه‌ی‌شان شبیه فندک‌های عادی است اما طوری تنظیم شده‌اند که وقتی دست‌تان را روی قسمت مخصوص فشار می‌دهید، به طور مداوم جرقه می‌زنند و حتی زمانی که باد شعله را خاموش کند، دوباره سریع روشن می‌شوند. این فندک‌ها مثل فندک‌های عادی با گاز بوتان پر می‌شوند و قابلیت پر شدن دوباره را دارند.
فندک ضد باد خیال‌تان را از بابت شروع کننده‌ی آتش راحت می‌کند.
روشن کردن آتش در باران؛ حتما به فکر تهیه کردن یک فندک ضد باد باشد.
برای گزینه‌ی جایگزین و محض اطمینان کبریت ضد باد هم همراه‌تان باشد اگر چه این کبریت‌ها کمی گران هستند اما خیلی قابل اطمینان‌اند و در حال باد شدید و باران هم حداقل 3 تا 4 ثانیه روشن می‌مانند. یادتان باشد که آن‌ها را داخل ظرفی که ضد آب باشد نگه‌داری کنید تا خراب نشوند.
آتش‌زنه
چیز دیگری که نیاز دارید تا در کنار فندک به شما کمک کند، یک آتش‌زنه‌ی خوب است. این همان چیزی است که باعث می‌شود آتش خیلی زود منتشر شود و شعله بگیرد. حرفه‌ای‌ها معمولا از بنزین به عنوان آتش‌زنه استفاده می‌کنند اما بنزین تنها گزینه یا حتی بهترین گزینه نیست. برای این شرایط خاص بهتر است از چیزی استفاده کنید که جامد باشد؛ مثلا مکعب‌های مخصوص WetFire یا ژل آتش‌زنه.
حتی می‌توانید با کمی نفت خام و پارچه‌ی کتانی، آتش‌زنه‌ی مخصوص خودتان را درست کنید. به سادگی پارچه‌ی کتانی یا توپ‌های کوچک پنبه را درون یک بطری قرار دهید و با پشت قاشق نفت را روی آن بمالید و خوب آغشته کنید. باید بتوانید تقریبا یک قاشق نفت خام را به آرامی توسط پنبه جذب کنید. این توپ‌ها را درون یک محفظه‌ی بسته قرار دهید. این توپ‌ها حدود 3 دقیقه می‌سوزند و به سادگی با وزش باد خاموش نمی‌شوند.
این پنبه‌های توپی بهترین ماده برای آتش زنه هستند.
روشن کردن آتش در باران؛ پنبه‌ها را به این صورت به صورت توپی در بیاورید.
یک آتش‌زنه‌ی قوی‌تر را هم می‌توانید با ترکیب کردن پودر سیاه مرغوب و لاک پاک‌کن روغنی درست کنید. مطمئن شوید که لاک پاک‌کن آستون داشته باشد. یک قاشق غذاخوری از پودر سیاه را داخل یک کاسه بریزید و روی آن را با لاک پاک‌کن بپوشانید؛ چند دقیقه صبر کنید تا کامل به خورد پودر برود. 
بعد از اینکه خوب خیس خورد اضافه‌های پودر را بتکانید و آن را حسابی تا بزنید تا کوچک شود. این کار باعث می‌شود لایه‌های زیاد فشرده‌ای ایجاد شوند که در کنترل کردن آتش بسیار مهم‌اند. بعد از تمام شدن کار آن‌ها را درون یک ظرف دربسته قرار دهید. تنها در شرایطی از آن استفاده کنید که هنوز مرطوب باشد. این ماده حدود 3 دقیقه و نیم می‌سوزد و دمایش آن‌قدر بالا است که می‌تواند جان شما را نجات دهد.
پیدا کردن چوب و مواد خشک برای آتش
واقعا پیدا کردن سوخ خشک برای آتش کار دشواری است، مخصوصا اگر چند ساعتی از باران گذشته باشد. اما همیشه بعضی جاها هستند که می‌توانید چوب‌هایی که خشک مانده‌اند را پیدا کنید. گشتن در این مکان‌ها را فراموش نکنید:
  • داخل شکاف‌هایی مثل غارها
  • زیر طاق‌ها و برآمدگی‌ها
  • جایی که درختان انبوه هستند و باران دیرتر به زمین می‌رسد
  • شاخه‌های پایینی درختان چون به دلیل نرسیدن نور خورشید خشک می‌شوند
  • برگ‌های خشک روی درختان که هنوز روی زمین نیوفتاده‌اند
  • شکاف‌های درون بدنه‌ی درختان
  • باقی‌مانده‌های آتشی که قبلا افراد دیگر درست کرده‌اند
مکان بسیار مهم است
برای روشن کردن آتش در باران و برای این که مطمئن شوید زود خاموش نمی‌شود، باید جای مناسبی برای آن انتخاب کنید. جایی که آتش را از باد و باران محافظت کند. پس باید یک جور محافظ در بالای آن داشته باشد؛ یا زیر یک درخت بزرگ و یا پایه‌هایی که خودتان می‌سازید و چتری روی آن قرار می‌دهید؛ اگر این کار را زیر درخت انجام می‌دهید حواس‌تان باشد که خیلی به آتش نزدیک نباشد و شعله‌ور نشود.

آتش را روی زمین سرد و خیس درست نکنید!
 روشن کردن آتش در باران؛ یک مکان خوب برای شروع آتش پیدا کنید.
پیدا کردن جایی که از باد در امان باشید خیلی سخت‌تر است. اگر خیلی خوش‌شانس باشد ممکن است یک سری موانع طبیعی پیدا کنید که جلوی وزش مستقیم باد را می‌گیرند. اما اگر چنین چیزی پیدا نکردید باید یک جور باد شکن بسازید. این می‌تواند تپه‌ای از سنگ‌های کوچ و بزرگ باشد که در کنار آتش قرار می‌گیرند. همچنین می‌توانید از لباس‌ها یا پارچه‌هایی که دارید محافظی در برابر باد بسازید.
در شرایط بارانی بهتر است یک بستر سنگی درست کنید و آتش را روی آن آماده کنید؛ چون زمین خیس و سرد است و این کار را سخت‌تر می‌کند. اگر سنگ به اندازه‌ی کافی پیدا نکردید، چاله‌ی کوچکی بکنید و از خاک آن برای پوشاندن اطراف آتش استفاده کنید تا آب‌های اطراف به زیر آتش نفوذ نکنند.
روشن کردن آتش
خیلی بعید است که بتوانید یک تکه چوب خشک یا فتیله‌ پیدا کنید تا به عنوان آتش افروز از آن استفاده کنید. مگر این‌ که لانه‌ی پرنده یا آشیانه‌ی سنجابی که بدون استفاده روی درخت مانده پیدا کنید. در زمان‌های گذشته اجداد ما همیشه یک جعبه‌ی خالی مخصوص فتیله‌های خشک همراه‌شان می‌بردند تا بتوانند آن‌ها را جمع‌آوری کنند و در موقعی که لازم شد استفاده کنند. اگر فتیله‌ی خشک همراه‌تان نداشتید نگران نباشید. توضیحاتی که در قسمت آتش‌زنه دادیم به شما کمک می کند جای خالی آن‌ها را پر کنید.

چوب خشک در جنگل بارانی غنیمت است!
 روشن کردن آتش در باران؛ پیدا کردن این چوب‌های خشک در جنگل بارانی تقریبا غیر ممکن است.
تا آنجایی که می‌توانید چوب و فتیله و سوخت خشک به کار ببرید و از آتش‌زنه‌های مختلف استفاده کنید. بقیه‌ی چوب‌ها را هم کنار آتش بگذارید که با حرارت آن خشک شوند و بتوانند آتش را برای مدت طولانی زنده نگه دارند. اگر می‌توانید برای این سوخت ذخیره هم سرپناهی بسازید تا زیر باران خیلی خیس نشوند.

مطلب «درست کردن آتش» را هم از دست ندهید.

دوستام کیان صدام می‌کنن. عاشق موسیقی‌های سنگین و زیبایی‌های پیچیده هستم،‌ به خاطر همین سفر جذبم می‌کنه. چون یه فرآیند طولانی و دقیقه؛ باعث می‌شه برای یه مدت نامعلومی وارد داستان‌ها و درگیری‌های غیر قابل پیش‌بینی بشی. دانشجوام و درگیر کتاب، پرخور و درگیر غذا، شاداب و درگیر عشق. می‌نویسم تا تجربه‌ها و نظراتم را به بقیه به اشتراک بذارم می‌دونم که به درد می‌خوره.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4 4 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.